tornáda článok

Tornáda v našej oblasti tu boli vždy

Príroda nám tento rok ukazuje ohromnú silu v podobe silných búrok sprevádzaných víchricovým vetrom, lejakmi vedúcimi k záplavám, ale aj tornádam sme doteraz vedeli len z amerických filmov. Zdá sa, že počasie bude čoraz nebezpečnejšie a na ničivé búrky si budeme musieť zvyknúť. 

Pravda je však taká, že ničivé búrky, ale aj tornáda tu boli už od nepamäti. Vplýva teda globálne oteplovanie na počasie v takej miere, ako sa o tom hovorí?

Záznamy o pustošivých tornádach siahajú už do začiatku druhého tisícročia

Tornáda ani zďaleka nie sú v našej oblasti niečim doteraz nevídaným. 

Tornádo v Prahe v roku 1119

Ide o najstaršie dokumentované tornádo v Českej republike. Objavilo sa 30. Júla 1119. Sila tornáda sa podľa popisov odhaduje na F3 až F4, čo je spolu s tohtoročným tornádom na Morave najsilnejším v Česku. 

 (Pravdepodobné) Tornádo na pražskom hrade v roku 1255

4. Apríla 1255 sa tvárou v tvár s tornádom stretol aj syn Přemysla Otakara II, Mikuláš. 

Když kníže vycházel z hradu pražského, strhla se veliká vichřice a vír a svrhla jednoho jezdce, jenž jel za knížetem, z mostu před hradem; jeho kůň zahynul při pádu, ale on sám vyvázl zdráv. Také dřevěná zvonice se zvony uvnitř zdí [kostela] svaté Marie se zřítila v tu hodinu silným nárazem větrů a mnoho jiných škod se stalo ve městě i ve vsích.

Túto informáciu pre budúce generácie zaznamenali Kosmovi následovníci. Odborníci se zhodujú, že tento text popisuje s najväčšou pravdepodobnosťou tornádo.

 Valletta (Malta), 23. september 1551

Jedno z najničivejších tornád v Európe sa objavilo v prístave na Malte. Zabilo údajne približne 600 ľudí

 Novska (Chorvátsko), 31. máj 1892

Najsilnejšie tornádo na území Chorvátska. Tzv. multi vortex (tornádo s viacerými vírmi) o sile F4 zasiahlo južnú časť obce Novska a okolité lesy. Zaznamenaná bola jedna obeť a traja ťažko zranení. Šírka tornáda dosahovala osemsto metrov, miestami až 1,2 kilometra. Počas búrky padali krúpy veľké osem centimetrov.

 Tornádo pri Viedni, 10. Júl 1916

Len pár desiatok kilometrov od Bratislavy, vo Viedenskom Novom meste sa vyskytlo v lete 1916 doposiaľ najničivejšie dokumentované tornádo v Rakúsku. Pri jeho vyčíňaní zahynulo najmenej 35 ľudí, 328 bolo ťažko zranených a zaznamenané boli obrovské materiálne škody. Odhadovaná rýchlosť vetra bola až 300 kilometrov za hodinu, čo ho radí na škálu F4. Počas ničivej trasy 20 kilometrov tornádo zdemolovalo 150 domov. Zaujímavé je, že v ten deň bolo v Rakúsku ešte jedno menšie tornádo, v Theresienfelde.

 

Tornádo pri Schwechate presne 101 rokov po ničivom tornáde pri Viedni

Mnohí si určite pamätáte tornádo, ktoré sa 10.7.2017 objavilo kúsok od letiska Schwechat. Bolo to presne 101 rokov od výskytu najničivejšieho tornáda vo Wiener Neustadt. Našťastie tornádo v roku 2017 trvalo len pár minút a nespôsobilo žiadne zranenia. 

Tornádo F5 vo Francúzsku, 1967

Počas dvoch dní na území Francúzska, Belgicka a Holandska vyčínalo dokopy až desať tornád. Vo Francúzsku tornádo o sile F5 zrovnalo so zemou mesto Palluel a zabilo šesť ľudí. Krátko na to sa objavilo ďalšie o sile F4 v meste Pommereuil a vyžiadalo si dve obete. V Holandsku dve F3 tornáda spôsobili smrť siedmich ľudí. Dokopy si táto katastrofa vyžiadala pätnásť mŕtvych a 112 zranených. 

Až 8 tornád zosadlo na Hranici Česka a Nemecka

Dňa 29. Júla 2005 na hranici týchto dvoch krajín sa objavilo osem tornád. Šesť z nich malo silu F2, dve F1. Niektoré mali šírku jeden kilometer. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia a boli zaznamenané veľké škody na majetku. 

Tornádo len pár kilometrov od Bratislavy v obci Pama

21. Júna v roku 2007 sa západným Slovenskom prehnali veľmi silné búrky, ktoré páchali veľké materiálne škody. Predtým, ako vstúpili na krajný západ, sa vytvorilo tornádo doslova len na skok od nášho hlavného mesta. Malo sa objaviť neďaleko obce Pama, našťastie nespôsobilo výrazné škody, ani zranenia. 

12 tornád v Poľsku v priebehu 2 dní

15. a 16. Augusta 2008 sa na území Poľska vyskytlo až dvanásť tornád, väčšinou o sile F3. Vyžiadali si štyri obete a zhruba sto zranených. 

Možné tornádo v Bratislave, Trnave a Maduniciach, 4.7.2000

Prvý z vírov bol pozorovaný zhruba o 17:15 letného stredoeurópskeho času (LSEČ) v lokalite Bratislava -Vajnory na miestnom letisku. Nachádzal sa na okraji búrkovej oblačnosti, ktorá smerovala na severovýchod. Doba trvania víru bola približne pol minúty a vír nebol viditeľne spojený so spodnou základňou oblačnosti. Preto nie je isté, či to skutočne bolo tornádo, alebo išlo len o veľký prachový vír.

 

Ďalší vír bol viditeľný približne o 17:25 nad poľom pri Trnave. Tornádo bolo pozorované len počas krátkej doby, nakoľko svedok sa nemohol v dôsledku veľmi silného vetra zdržiavať dlhšie mimo domu. Preto nie je isté, ako dlho tornádo existovalo a ktorým smerom sa pohybovalo. Ďalšie svedectvá o tomto tornáde ani záznamy o škodách nie sú k dispozícii.

 

Vír pozorovaný v Maduniciach oblasti možno opäť s vysokou pravdepodobnosťou označiť za tornádo. Podľa očitého svedka vír zasiahol priamo obec Madunice, ležiacu medzi Hlohovcom a Piešťanami. Je málo pravdepodobné, že by mohlo ísť o ten istý vír, ktorý bol pozorovaný severovýchodne od Trnavy, nakoľko vzdialenosť týchto miest je takmer 12 km. Očividne sa dala rozoznať rotácia víru a v tomto prípade došlo aj k viacerým škodám na strechách domov v dedine. Podobne ako v prvom prípade bol vír viditeľný vďaka veľkému množstvu prachu, ktoré niesol so sebou. Tento prípad je zo všetkých najlepšie zdokumentovaný. (zdroj: SHMU)

Tornáda teda pravdepodobne nie sú výsledok globálneho oteplovania

Tornáda tu vždy boli, sú a s najväčšou pravdepodobnosťou aj budú. V Česku sú ročne dokumentované v priemere 2 tornáda, na Slovensku približne 1. Tento rok sa tornádo vytvorilo už 22.4. v obci Ploské. Toto však malo pravdepodobne intenzitu len F0 a nespôsobilo vážne škody. Ďalšie tornádo sa vytvorilo 5.8. východne od Prešova a spôsobilo škody v obciach Skrabské a Petkovce. Pritom ďalšie 2 tornáda vyčínali na juhovýchode Poľska, len pár desiatok kilometrov od nášho územia.

 

Tornádo na východe Slovenska bolo zaznamenané aj v minulom roku, aj v roku 2019, kedy sa jednalo o prvé najlepšie zdokumentované tornádo na Slovensku. 

 

Kým na Slovensku doposiaľ nemáme veľa záznamov o tornádach v minulosti, v Česku ich bolo zaznamenaných neúrekom. Dôkazom je táto mapka. 

Je veľmi pravdepodobné, že na Slovensku by mapka mohla vyzerať podobne. Avšak v minulosti nebolo jednoduché tieto javy zaznamenať, pretože ľudia disponovali fotoaparátom, alebo kamerou len výnimočne. 

Viac silných búrok kvôli smartfónom?

Zdá sa to byť trošku pritiahnuté za vlasy, ale je to rozhodne tak ;). Nie samozrejme preto, že by smartfóny priťhovali, alebo vytvárali silné búrky, ale kvôli jednoduchosti dokumentovania v každom kúsku krajiny. Dnes už takmer každý máme poruke fotoaparát a kameru práve vďaka smartfónom. Navyše vďaka médiám a hlavne sociálnym sa zábery šíria rýchlosťou blesku. To nám dáva dojem, že sa každú chvíľu deje niečo dramatické. A áno, deje. Avšak vždy sa aj dialo. Vždy boli požiare, záplavy, suchá, silné búrky a aj tornáda. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *